WYCIECZKA DO KOPALNI SOLI

W dniu 15 listopada 2019r. grupa uczniów z klas VA,VB,VI,VIIIB oraz rodzice, pod opieką p. A. Wildy-Lasoty, p. A. Wasiak,  uczestniczyła w wycieczce do kopalni soli w Kłodawie

To polska, największa, czynna kopalnia soli kamiennej w kraju, znajdująca się w Kłodawie, w powiecie kolskim, w województwie wielkopolskim. Obecnie trwają prace nad utworzeniem w kopalni uzdrowiska.

Program zwiedzania obejmujmował prelekcję n/t historii powstania złóż kłodawskich oraz zastosowania soli, zjazd windą na poziom 600 m pod powierzchnią ziemi, przejście wyrobiskami korytarzowymi do podziemnej kaplicy św. Kingi - opiekunki górników solnych; obejrzenie wyeksploatowanych komór solnych;  możliwość zobaczenia maszyn używanych w podziemnym górnictwie solnym i innych osobliwości górnictwa solnego.

Na zakończenie wycieczki uczniowie  otrzymali torebkę soli oraz  zakupili w miejscowym sklepiku wiele ciekawych pamiątek, wykonanych oczywiście z  soli.

Autor: pedagog - p. Anna Wasiak