23 CZERWCA DZIEŃ OJCA

Dzień Ojca to święto, w którym mamy okazję uroczyście okazać wdzięczność ojcom. W Polsce tatusiowie obchodzą swoje święto od 1965 roku. Dzień Ojca w Polsce zawsze obchodzimy 23 czerwca.

Pierwsze obchody święta odbyły się 19 czerwca 1910 roku w miasteczku Spokane w stanie Waszyngton za sprawą Sonory Smart Dodd, córki weterana wojny secesyjnej Williama Smarta. Sonora Dodd, dowiedziawszy się o ustanowieniu Dnia Matki (3 lata wcześniej, w 1907) wpadła na pomysł, by analogiczne święto wprowadzić dla uczczenia trudu opieki nad rodziną i zasług wszystkich ojców – w szczególności jej własnego, który po śmierci matki samotnie wychowywał ją oraz pięcioro młodszego rodzeństwa.

Wydarzenie miało charakter lokalny, a starania o wprowadzenie go na skalę krajową nie przyjęły się przez kolejnych kilka dekad. Dopiero prezydent Nixon w 1972 roku oficjalnie ustanowił Dzień Ojca.

Warto  w tym dniu nie tylko złożyć życzenia, ale i sprawić tacie niespodziankę.

Autor: B. Zwolińska